В розетках для смарт-дому та різних гаджетах для розумного дому, в домашніх ip-камерах та інших пристроях, що в основному випускаються в Китаї та призначені для продажу по всьому світу, необхідно звертати увагу на тип вилки в пристрої або в блоці живлення. Також є пристрої, які призначені тільки для внутрішнього (китайського) ринку, і для наших розеток необхідно використовувати перехідники.
Одразу зазначимо, що в Україні поширені стандарти розеток і вилок типу C (EU Type C) та F (EU Type F). При несумісності типу вилки та розетки необхідно використовувати спеціальні перехідники або адаптери.
Найбільш поширені типи вилок і розеток:
- Тип A (US Type A) - американська розетка без заземлення. Два вертикальних плоских штифта.
- Тип B (US Type В) - американська розетка з заземленням. Від типу A відрізняється наявністю центрального D-образного заземлюючого штифта.
- Тип C (EU Type C) - європейська розетка без заземлення. Два круглих штифта.
- Тип D (UK Type D) - стара англійська розетка. Два тонких (L, N) і один товстий (E) круглі штифти. Цей старий англійський стандарт підтримується в основному в Індії.
- Тип E (EU Type E) - французька розетка. Два круглих контакти і заземлений контакт, що виступає з верхньої частини розетки. Вилка для E типу - круглих штифтів і роз’єм під заземлення.
- Тип F (EU Type F), європейська розетка з заземленням - два круглих штифта, як і у типу C, контактні пластини для заземлення. Часто цей тип називається Schuko, від німецького schutzkontakt, що означає "захищений, або заземлений" контакт. Розетки і вилки цього типу симетричні, положення контактів при підключенні не має значення.
- Тип G (UK Type G) - англійська розетка. Три великих плоских контакти, розташовані трикутником. Усередині вилки знаходиться запобіжник, оскільки британські стандарти допускають велику силу струму в побутовій електричній мережі.
- Тип H (Type H) - ізраїльська розетка. Три контакти, розташовані у формі літери Y (до 1989 року контакти були плоскими, потім їх замінили на круглі). Цей тип використовується тільки в Ізраїлі і несумісний з усіма іншими розетками і вилками.
- Тип I (AU Type I) - австралійська розетка. Два плоских контакти + третій - заземлюючий контакт. Майже всі розетки в Австралії для додаткової безпеки мають вимикач.
- Тип J (EU Type J) - швейцарська розетка. Три круглих контакти, як і у типу C, а третій, заземлюючий контакт, трохи зміщений в сторону.
- Тип K (EU Type K) - датська розетка. Стандарт схожий на французький тип E, тільки виступаючий заземлюючий контакт знаходиться на вилці, а не в розетці (в розетці роз’єм під заземлюючий контакт).
- Тип L (EU Type L) - італійська розетка. Три круглих контакти в ряд.
Для пристроїв, які орієнтовані на продажі на європейський ринок, вилка живлення може бути універсальною - однаково добре підходити для розеток типів E і F.
При виборі пристроїв, які продаються по всьому світу, не забувайте і про напругу живлення для пристрою - в більшості країн Північної, Центральної та Південної Америки, а також у Японії в електричних мережах загального призначення використовується напруга 110 - 127 B при частоті 60 Гц. В решті країн, за рідкісними винятками, використовується напруга 220 - 240 В при частоті 50 Гц. Але напруга живлення - це вже зовсім інша історія і інший пост у нашому блозі!